Başlangıç > Circassian and Documentary > Soykırım Bölgesi Soçi

Soykırım Bölgesi Soçi


Sayın Olimpiyat Komitesi Üyeleri

Kısa süre önce, 2014 Olimpiyatları Kış Oyunlarına aday Soçi şehrinin hazırlıklarını ve gerçekleştirme sözü verdiği planları yerinde izlediniz. Bu inceleme gezisi sırasında herhangi bir engelle karşılaşmadan serbestçe dolaşarak bölgenin doğal güzelliklerini gözlemleyebildiniz. Şanslısınız, çünkü Soçi’nin bulunduğu Kafkasya’da yaşayanların büyük çoğunluğu için aynı durum söz konusu değil. Bir yerden bir yere gitmek isteyen Kafkasyalı, gideceği yere kayıtlı değilse artık özel bir izin almak zorunda ve bunu elde etmesi 7 gün gerektirebiliyor!

SSCB 1991’de çöktüğünde, oradan kopan bütün halklar belirli bir hareket özgürlüğüne kavuştular. Kafkasyalılar hariç. Ve rehinelik koşulları giderek daha da ağırlaşıyor. Ne yazık ki, Olimpiyat oyunlarının Soçi’de yapılma ihtimali de kendilerine azıcık soluk alabilecekleri bir parça temiz hava girişi ümidi vermiyor. Böylesi bir olay bölgenin barışa kavuşması vaadi olabilirdi, olmalıydı da. Bölge sakinleri için dışarıya açılacak bir pencere vaadi olabilirdi. Ne yazık ki Olimpiyat oyunları ihtimali, tam tersine daha şimdiden bir çokları için bir karabasana dönüşmüş durumda, çünkü daha şimdiden güvenlik gerekçesiyle, gitgide daha katlanılamaz hale gelen bir baskı düzeni Kafkasya’nın üzerine çökmekte.

Hayır, burada sözünü ettiğimiz durum Soçi’den uzaklardaki Çeçenistan’da hala süren şiddet, korku ve kargaşa değil. Burada Soçi’nin çok yakınlarındaki yerlerden sözediyoruz. Dombay gibi, Arhız gibi örneğin, kış sporlarının ve dağ turizminin merkezi olan sakin yerlerden.

Bu görkemli tepelerin, yüksek yaylaların kısa süre önce oralardaki yerli halka yasaklandığını biliyor muydunuz? Mavi dağ göllerine, yeşil çam ormanlarının temiz havasına artık sadece FSB’den özel izin koparabilen, bunun gerektirdiği sıkıntıları göze alabilen turistler ulaşacabilecekler.

Kafkasyalılar ise dağlarının güzelliklerine uzaktan bakmakla yetinecekler. 19. yüzyılda kendilerini kuşatan ve dış dünyadan yalıtlayan Rus ablukası gibi, bugünde dünya ile bağlantılarını engelleyen bir mengene içine sıkıştırılmak isteniyorlar.

Dağ köylülerinin zaten güç olan ekonomik koşulları bu yeni baskı önlemleriyle iyice çökmüş durumda. 19. yüzyılda ataları da ezelden beri yaşadıkları dağlardan inmeye zorlanmış, pek çoğu kıyıma uğramış, yokedilmiş ve kalanlar topraklarını temelli terkederek Türkiye’ye sürülmüştü.

O sürgünden kurtulup da anayurt topraklarında yaşamaya devam edenlerin torunları bugün yine dağlarını terketmeye zorlanıyor. Olimpiyatlar için yeni kayak pistleri bu kendi yerli halkından temizlenen dağlarda mı açılacak?

Olimpiyat sporcuları, kanlı fetih savaşlarıyla yokedilen halkların kemikleri üzerinde mi kızak kayacaklar? Hayır, böyle bir şeyin mümkün olabileceğine inanmak istemiyoruz. Olimpiyat ateşi koca bir halklar mezarlığı üzerinde parlayamaz. Olimpiyat ruhu Soykırım ruhuyla bağdaşmaz. Ve eminiz ki hiç bir olimpiyat sporcusu, olimpiyat oyunları perspektifinin bölge halkları için bir cehenneme dönüşmesine razı olmaz. Bu halkları daha şimdiden içine alan kıskaç, olimpiyatlar yaklaştıkça gevşemek yerine daha da sıkıştırılacaktır.

Bu durumda Rus hükümeti karar vermelidir: ya Soçi ve civarı gerçekten wahabi terörist kaynayan, her an Beslan, Nalchik gibi kanlı olayların yaşanabileceği ve bunları önlemek için sürekli temizlik oprasyonlarının yapılması gereken tehlikeli bir yerdir, ki bu durumda Olimpiyat sporcularını ve binlerce izleyiciyi böylesine tehlikeli bir yere çağırıp hedef haline getirmenin abesliği ortadadır, ya da Kafkasya hiç bir etnik sorunun, çatışmanın, şiddetin yaşanmadığı sakin bir barış ve huzur bölgesidir, ki bu durumda da bütün bu baskının, temizlik operasyonlarının, hareket özgürlüğüne getirilen kısıtlamaların, yollarda halkı bezdiren kontrol noktalarının nedenini açıklamak gerekir. Sayın Olimpiyat komitesi üyelerinin bu iki soruyu Rus yetkililere soracağını ve kendilerinin de üzerinde düşüneceklerini, bu ikilemin ışığında bir değerlendirmeye gideceklerini umuyoruz.

Spora politika karıştırılmasından yana değiliz, Olimpiyat oyunlarının da Rusya Federasyonu içindeki başka bir bölgede yapılmasına karşı çıkmıyoruz, ama Kafkasya’da olmamalı. Kaç yüzyıldır -ve bugün hala- kan ve ateşe boğulan bir Kafkasya’da değil!

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: