Başlangıç > Circassian and Documentary > Bizi temsil ettiğini söyleyen kurumlarımız ne yapıyor?

Bizi temsil ettiğini söyleyen kurumlarımız ne yapıyor?


ABD Çerkesleri Vancouver’de Soçi Olimpiyatlarını Protesto Edecek

Kuzey Jersey’de (ABD) yaşayan Çerkesler Kış olimpiyatlarını konu alan bir bildiri yayınlamak üzere Vancouver’de bir araya geldiler. Mesajda şöyle denildi: “Eğer sizler Rusya’da yapılması planlanan 2014 Kış olimpiyatlarına izin verirseniz, ezilip katledilen atalarımızın mezarları üzerinde kayak yapmış olacaksınız.”

Totowa’da ki Çerkes Kültür Derneği üyeleri tarihi anavatanlarının önemli bir kenti olmuş olan Soçi’de gerçekleştirilecek 2014 Kış Olimpiyatlarının durdurulması için kardeş organizasyonlar ile birlikte dünya çapında bir kampanya başlatıyorlar.

Yaklaşık 150 yıl önce Rus orduları onların atalarını Karadeniz ve Kafkas Dağları arasında kalan bölgeden dışarı acımasızca sürdüler. O dönemden itibaren hayatta kalabilenlerin torunları için hayat sürgünde geçti. Bu nedenle onlar bu bölgede uluslar arası kutlama ve oyunlar görmek istemiyorlar.

Çarşamba günü, derneğin 10 üyesi tarihlerini anlatmak ve dikkat çekmek maksadıyla Vancouver olimpiyatları için yola çıkmayı planlıyor. Dünya hazır bu oyunlara gözlerini çevirmiş iken Olimpik cinayet mahallinde gerçekleşecek herhangi bir protesto halinde California’dan gelen Çerkes Derneği üyeleri ile bir araya gelecekler.

“Geçen dört-beş yıllık süre boyunca hep bu konuda çalıştık” diyor Hackensack’ten İyad Youghar. “Şuan için bir ölçüt olmasa da en önemli aktivitemiz olarak Olimpiyatlara gitmek için toparlanmaya çalışıyoruz ve şunu söylüyoruz: Dört yıl sonra gideceğiniz yer bizim atalarımızın katledildiği, öldüğü bir yer.”

Amerikalı Çerkesler büyük ölçüde Passaic ilinde yoğunlar. Wayne, Haledon, Prospect Park ve Hawthorne dernekleri bu bölgede bulunuyor. Yaklaşık 5.000 kadar nüfusları ile Amerika’da en büyük Çerkes çoğunluğunu temsil ediyorlar. Çerkesler 1864’de zorla sürgün edildiklerinden bu yana dünyanın bir çok yerinde dağınık olarak yaşamaya devam ediyorlar – Türkiye, Suriye, Ürdün, birkaç Avrupa kenti, Amerika ve İsrail’de.

Rus hükümeti Çerkesler’in tarihi açıklamalarını reddediyor. Washington Rus Elçiliği’nin basın sekreteri Yevgeniy Korişko pazartesi günü yayınladığı bir açıklamasında şöyle dedi: “Çerkesler’e yönelik bir soykırım yoktur. Bu konudaki tüm iddialar asılsızdır.”

Youghar bunun üzerine şunu söyledi: “ Ruslar soykırım (genosid) olmadığını iddia ederler çünkü Çerkesler’in ataları öldürüldüğü zamanlarda böyle bir tabir yoktu ve Rus tarihçiler kendilerinden önceki jenerasyonların içinde yer aldığı olayları topladılar, bunlar hakkında yazılar yazdılar.”

“Gerçekler şimdi olduğu gibi duruyor. O dönemler 3 milyon kadar Çerkes topluluğu Kafkasya’nın bir bölgesindeydi, şimdi onların %90’ı Diasporada ve çok az bir kısmı da Kafkasya’da yaşıyor.”

Çerkesler, Rusların 200 yıl boyunca eskiden yaşadıkları o verimli toprakları almak için savaştığını ve sonunda onların atalarının Osmanlı ile Rusya İmparatorluğu arasında sıkışan Kuzey Batı Kafkasya’yı işgal ettiğini söylüyorlar. Youghar, 1860’lı yıllarda 2 yıllık bir dönem içinde Rusların Çerkesleri anavatanlarından çıkardığını söyledi. “Köylerini terk etmeleri için onlara baskı uyguladılar. Sonunda da onları Soçi ve etrafında ki diğer Karadeniz sahillerine doğru zorla gönderdiler.Çerkesler, onları Osmanlı İmparatorluğu’nun çeşitli bölgelerine götürecek gemileri bekledir.Bir çoğu bu bekleyiş sırasında ,bir çoğu da denizden gerçekleşen göç sırasında öldüler.”

“1865’de bir grup Çerkes anavatanlarına dönmeye çalıştı fakat “Kızıl Çayır” olarak adlandırılan bir tepe üzerinde gerçekleşen kanlı bir savaş ile yok edildiler.”

“Orası, Kızıl Çayır, işte kayak oyunlarının yapılacağı yerdir.” dedi yerel Çerkes Derneği Başkanı Zack Barsik.” Olimpik kayak oyunları ve snowboard yarışları bu gibi dağlar üzerinde yapılacak.” dedi ve devam etti: “Çerkesler, olimpiyatların Rusya’nın farklı bir bölgesinde ya da başka bir ülkede yapılmasını istiyorlar.”

Barsik, Soçi’de olimpiyatlar yapılmasını Darfur(Sudan) ya da Auschwitz(Polonya) topraklarında yapılması durumu ile karşılaştırdı ve şöyle dedi: “İnanıyorum ki dünya böyle topraklarda Olimpiyat oyunlarının yapılmasını saçma bulacaktır.”

2014 Olimpiyatları için Soçi’nin seçilmesi Çerkeslere haklarını geri istemek ve anavatan ile bağlarını kuvvetlendirmek için son bir şans tanıyor. Rus İmparatorluğu tarihi konusunda uzmanlaşan Loyola Üniversitesi Profesörü Michael Kodarkovski “Çerkeslerin gayet meşru ve yasal bir talepleri, şikayetleri var ama Ruslar tarihte yaşananları itiraf etmez ya da onun hakkında konuşmazlar. Fakat dönüş gerçeği için savaşmakta işleri daha çok zorlaştırır ve politik olarak ta yük getirir. Hiç dönüş meselesi olmaksızın bölge birçok jenerasyondan insan tarafından yerleşim yeri olabiliyor. Döndüğün zaman ise, bazılarını da yerlerinden etmen gerekiyor.” dedi.

Fakat bu durum yerel Çerkesleri o kadar tutkulu, hırslı hale getirmiyor. Onlar kültürlerini sürgün topraklarında karşılaştıkları asimilasyondan korumak için savaşıyorlar. Ve eğer Soçi olimpiyatları normal bir şekilde gerçekleşirse, Rusya bölge üzerindeki haklarını kanıtlamış, sağlamlaştırmış olacak ve Çerkesleri unutulan millet haline getirmiş olacak.

“Eğer olimpiyatlar olur ve dünya hala daha Çerkeslerin hikayesini bilmez ise, bu durum gerçekten bizim için çok kötü olacaktır.” diyor Haledon’dan 27 yaşındaki Tamara Barsik.”Binlerce insanın acı çekip öldüğü bu topraklara olimpiyat oyunlarının getirilişi komedidir; dünyada hiçbir insan grubu bu şekilde bir şeyi kabul etmeyecektir.”

Bu hafta Vancouver’a yapılacak gezide Barsik ve onun kuzeni Zack Barsik’e katılacak olan Hawthorne doğumlu 28 yaşındaki Janty Basha’nın da olimpiyatlara karşı düzenlenen kampanyanın geçmiş hakların iadesi için son şans olması nedeniyle büyük bir korkusu var ve diyor ki: “ Eğer olimpiyatlar gerçekleşirse bu durum insanlarımızı ve olmuş olan kıyımı, soykırım gerçeğini de tarihten siler. Çünkü dünyanın büyük çoğunluğu Rusya’ya ‘Evet!’ diyor, ‘orada hiçbir şey olmadı’ diyor ve ‘biz oraya geleceğiz, halklar arasında barışı ve huzuru kutlayacağız’

Kaynak: http://www.northjersey.com

12 Şubat 2010
Cherkessia.net

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: