Başlangıç > Circassian and Documentary, Xabze > Ağlatan Kafe (Ghira kafe)

Ağlatan Kafe (Ghira kafe)


Ağlatan kafe hikayesi hakkında her gün yeni bir masal uyduruluyor ve bu masallar yine bizim insanlarımız tarafından her fırsatta anlatılmaya devam ediliyor. Gerçekten ağlatan kafenin hikayesini aramaya kalktığınız zaman onlarca yalan ile karşılaşırsınız ama gerçek bundan çok farklıdır.

Ağlatan kafe denen ve hepimizin de severek dinlediği bu müziğin ortaya çıkış hikayesi yoktur. Aksine bu müzik 1967 senesinde Psıblen Faruk Kanşat tarafından bestelenmiştir. Sözleride 2003 yilinda bestelenmisdir. Daha sonrasında Çerkes diyasporası tarafından çok sevlen bu müzik tüm dünya ya hatta anavatana dahi ulaşmıştır. Bu müziğin tüm dünyaya yayılmasında Adigey Cumhuriyetin devlet sanatcisi ve ayni zamanda Islameyin Solisti olan, Eldare Aydemir’in katkıları büyüktür.

Hapzey Kafe, Peserey Kafe, Werkh Kafe, Jilakhsteney Kafe, Mamxexh Kafe, Haji Kazbek yi Kafe, Habez Kafe, Kushmezeguey Kafe, Hajim Yisarik Kafe ve Pshashe Kafe bildiğim türler arasındadır. Ağlatan Kafede bunlardan sadece birisidir. Kafe müziği kafkaslarda doğmuştur. Buna kimse itiraz edemez ama Ağlatan kafe bu topraklarda ortaya çıkmıştır ve Kafe müziğinin çalınan versiyonlarından bir tanedir.

Sizlerden ricam ağlatan kafe hikayesi denilen ve kimin tarafından uydurulduğu belli olmayan hikayelere itibar etmeyin ve bu kısacık yazıyı profillerinizde paylaşınız.

Saygılar Sunarım

Adiga Ubıhya-Musa Baykal

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: