Başlangıç > Circassian and Documentary > Çerkes olmak isteyenlere kontenjan açılmıştır

Çerkes olmak isteyenlere kontenjan açılmıştır


Çerkeslik büyük oranlar Çerkesliğin temelini oluşturan Xabze kültüründen soyutlanmış ve insanları isimlerin sonuna veya bazen eklediler bir lakap olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bazı insanlar düğünlere derneklere veya folklör gösterilerine giderken Çerkeslik ”lakabını” hoş karşılayan kesimi oluştururken bazıları ise bu ülkede yıllardır uygulanan asimilasyon politikalarının da etkisi ile Çerkes kimliğine ”türk” lakabını monte etmeyi kendilerine görev bilmişlerdir. (mesele Ubıh türk’ü Abzeh türk’ü vs.) Buna rağmen bu tip yaratıklar annesi Çekres olduğu halde kendine Çerkes kimliğini belimsemiş ve Çerkes kültürünü yaşatma çabasında olan kişileri Çerkesliği koruma adına dışlamayı da kendilerine görev bilmişlerdir..

Buradan açık çağrı yapıyorum. Lakabı Çerkes olanlar ile Çerkes kültürünün geleceğinin olmayacağı açıktır ve kültürümüz yok olmaya mahkumdur. Bunun günümüzde ki ilk ciddi belirtisi yaratılan Çingene Çerkes imajıdır ve gelecekte bu imaj fazlasıyla yaygınlık kazanacaktır malesef. Çerkes denince ilk akla gelenler ya hain Çerkesler imajı ya da oyunlarımız oluyor malesef..

Etnik kimliği ne olursa olsun, ister zenci ister kızılderili veya salav hiç farketmez. Çerkes kültürünün yaşamasını isteyen ve Çerkes kültürünü yaşatmaya istekli olan herkesi Çerkes olmaya davet ediyorum. Bu konuda da son derece ciddiyim. Biz Çerkesler olarak 1864’ten bugüne kadar kendimize ait olan çok pek çok değeri yitirdik. Elimizde kalanları koruma uğraşında olan bir avuç insandan ibaretiz Türkiye toplumunda. Eğer Çerkes kültürüne bir nebze sempatiniz varsa buyrun Çerkes olun. Hatta bu konuda size yalvarmaya bile razıyım. Yeter ki yüzyıllardır yaşayan ve ayakta duran bu dili ve kültürü yaşatalım. Geleceğe en doğru şekilde aktaralım. Bu kültür yok olmasın. Yok olmasına izin vermeyelim. Umud ediyorum ki Çerkes olanlar lakapı Çerkes olan sözde Çerkeslerin kültürümüzü uğrattığı erezyona çare bulabilmek için çaba gösterirler. Bir avuç Çerkes kültürünü yaşatma çabasında insan olarak bizlerde size elimizden gelen yardımı yapmaya ve sizlerle birlikte mücadele etmeye hazırız. Tekrar sözlüyorum. etnik kimliğiniz ne olursa olsun, gelin Çerkes olun ve bu kültürü birlikte yaşatalım. İnşallah bu konuda bizlerden daha başarılı olursunuz ve kültürümüz hakkında ki bilinmeyenleri sizlerden öğrenebiliriz.
Herkese selam ve saygılarımı sunarım.

not: yazıda ne yazdığını çok iyi biliyorum ve her cümlesi düşünülerek kaleme alınmıştır. buna emin olabilirsiniz. şimdi eleştirilere yanıt vermek istiyorum. yazdıklarım tam anlamıyla Çerkes olan kimseyi hedef almamaktadır.

yazımda da belirttiğim gibi ”en güzel Çerkes” zaten sizlersiniz. Bu kültürü yok etmek için elinizden geleni yaptınız. tebrik ederim. Anladığınız dilden konuşmamı isterseniz boşuna laga-luga yapmayın derim sadece.. O kadar çerkessiniz ki Türk olmak şereftir isimli sayfanın hayranı olabiliyorsunuz?? farklı milletlerin ülkülerine ve ırkçı ideolojilerine kendi hayatınızda yer verebiliyorsunuz. atanız olarak kendinize Çerkes olamayan bir ata seçebiliyorsunuz ve daha da acı olan kendi atanızı dahi tanımıyorsunuz.Çerkes kültürünü kurtarmaya uğraşına sizin gibi insanlar ile girmek zaten baştan kaybetmektir. Bir Çerkesin rusyada rus ortadoğuda arap türkiyede türk olmaya kakkı var ise aynı mantalite de isteyen herkes Çerkes’te olabilir. Benim tek gayem Çerkes kültürünün yaşaması ve yaşatılmasıdır. Çerkesler buna sahip çıkamıyorsa bende sahip çıkacak insanlar ile buluşmayı tercih ederim.. İTİRANIZMI VAR?? O ZAMAN BUYRUN SİZ YAŞATIN ÇERKES KÜLTÜRÜNÜ?? hayır artık bizden geçtimi diyorsunuz??
”LAF KALABALIĞI YAPMAYIN, BAŞKA İHSAN İSTEMEZ”

(Musa Baykal-Adiga Ubıhya)

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: