Başlangıç > Circassian and Documentary > 21 MAYIS INSIYATIFI OLARAK HALEN VATANIMIZ KASKASYADAKI SÜRGÜN-SOYKIRIM VE ISGALI PRETOSTO CAGRISI

21 MAYIS INSIYATIFI OLARAK HALEN VATANIMIZ KASKASYADAKI SÜRGÜN-SOYKIRIM VE ISGALI PRETOSTO CAGRISI


DEGERLI KAMUOYUNA CAGRIMIZDIR

21 Mayis 1864 Cerkes Halkinin Sürgün ve Soykiriminin 146.Yil dönümü vesilesi ile 21 MAYIS INISIYATIFI olarak,Organize ettigimiz mitinge,tüm konuya duyarli insanlarin katilimini bekliyoruz.

TARIH : 22 Mayis 2010 (Cumartesi)
SAAT : 16:00 ile 18:00 Arasi
YER:Rusya Büyükelciligi karsisi:Ont Unter den Linden 63-65 Berlin-ALMANYA
KONTAK ADRESI:CircassianGenocide21May@gmail.com

21 MAYIS 1864 CERKES SÜRGÜN VE SOYKIRIMINI UNUTMADIK-UNUTMAYACAGIZ

21 Mayıs “Büyük Çerkes Sürgün ve Soykırım”ının 146 ci yıldönümü… Yüzyıllarca süren Rus-Kafkas savaşının son bulduğu tarih. Dünya böyle bir trajediye daha tanık olmadı. Çerkesler bu isgalde nufusunun yüzbinlercesini kaybetti.

Geri kalanlarin ise Rus Carinin emriyle,Rus Genarali Milyutinin 1860 yilinda olusdurdugu strateji dogrultusunda ve RusGenareli Fadeyevin kendine ait olan su ifadede söyledigi gibi :

“Kuban ötekisindeki araziler Rusyaya lazimdi,ama oradaki yerli halka hic luzum yokdu,Kuban cevresine Ruslarin ve Kazaklarin yerlesdirilmesi daha uygundu”

Bu plan geregince 1863-1864 kis mevsimindeRus Birlikleri bölgedeki yerli sivil halki sürmek icin harekete gecdi ve bu hareket sonucu 1,5 Milyon,Cerkes,Ülkelerinden cikarilarak Osmanli Imparatorlugu topraklarina sürgüne gönderildi.

Onları Osmanlı topraklarında bekleyen hastalık, açlık ve savaştı… Sürgün sırasında batan gemilerde, çıktıkları sahillerde, hastalıktan ve açlıktan Onbinlercesi öldü.. Geri kalan Çerkes nüfusu ise ihtiyaç duyulan yerlere dağınık bir şekilde yerlesdirildi. Daha sonra Ortadoğu’da, Balkanlar’da, Kafkaslar’da, Anadolu’da Çerkeslerin payına yine savaş, yine kan, yine gözyaşı düştü. Bu yıl tam 146 yıl oldu. Anavatanından uzakta asimilasyonun pençesinde geçen zorlu 146 yıl. Çerkesler’in kimliği, kültürü, dili yok olma noktasına geldi. Kendi Anavatanlarinda yasayan700 000 Cerkes ve Dünyanin degisik Ülkelerinde yasamak zorunda birakilan 5 Milyon Cerkesde dahil olmak üzere yasadiklari Ülkelerin Cerkeslere karsi uyguladigi asimilasyon politikalarının sonucudur.

146 Yil önce yapilan bu Soykirim ve Sürgün vede Isgal halen Anavatanimiz olan Kafkasyada devam etmekdedir.Tarihi gercekleri ifade eden basta Insan haklari savunuculari olmak üzere,Gazeteciler,Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri ve konuya duyarli tüm Insanlar baskiyla,siddetle susturulmaya calisilmakda,susmayanlarda öldürülmekdedir.

Bütün bunlar yetmiyormus gibi,Amaci Barisi ve Uluslar arasi isbirligini ,Spor yoluyla yükseltmek olan Olimpiyatlarin 2014 yilinda Rusya Gibi riyakar bir ülkede yapilmasi,Dünya Olimpiyatlarinin ruhuna aykiridir.Olimpiyatlarin yapilacagi SOCI Sehri ,Cerkeslerin Anavatanidir ve Atalarimizin Yüzbinlercesinin katledildigi topraklardir.

-21 MAYIS 1864 Sürgün,Soykirim ve Isgali halen devam ediyor
-21 MAYIS 1864 Cerkes Soykirimini taniyin
-Rusya Fedarasyonundaki Insan Halklari ihlallerine son
-Cecenistandaki Soykirima son
– 2014 deki SOCI Olimpiyatlarina hayir
-Atalarimizin mezarlari üzerinde yapilan Olimpiyatlara hayir
-Olimpiyatlar icin Socide yapilan Doga katliamlarina hayir
-Diasporada yasayan Cerkeslerin Anavatanlarina dönönebilmeleri icin engelleri kaldirin
-Tüm Diasporadaki Cerkeslere Cifte vatandaslik hakkini taniyin
-21 Mayis 1864 Cerkes Halkinin Sürgün-Soykirimini Unutmadik-Unutturmayacagiz.

21 MAYIS INSIYATIFI-BERLIN-ALMANYA

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: